Światowy Kongres ASSITEJ jest najważniejszym spotkaniem wszystkich członków Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, odbywającym się co trzy lata. To spotkania mające na celu analizę i określenie międzynarodowych kierunków w zakresie edukacji młodego widza poprzez teatr. To wymiana doświadczeń m.in.: dramaturgów, twórców, aktorów, mistrzów, psychologów, teatrologów. Do światowego Stowarzyszenia ASSITEJ należy 75 państw z całego świata. W ramach Kongresu odbyły się szeregi dyskusji, seminariów, spotkań plenarnych poświęconych teatrowi dla młodego widza oraz specjalna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2014. Z ponad 500 nadesłanych produkcji teatralnych w Polce można było zobaczyć 50 najlepszych wybranych przez Radę Artystyczną. Po raz pierwszy w historii Kongres odbył się w Polsce w Warszawie. Było to jedno z największych tego typu wydarzeń kongresowych w Polsce w 2014 roku. 18. Światowy Kongres ASSITEJ oraz Specjalna edycja Festiwalu KORCZAK zostały objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP pani Anny Komorowskiej. Projekt realizowany był przy pomocy środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu m. st. Warszawy. Współorganizatorem projektu był Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
KORCZAK 2014 i Kongres ASSITEJ to nie tylko spektakle- to przede wszystkim platforma wymiany doświadczeń, poglądów i umiejętności. W jego ramach pokazywane były zarówno spektakle teatrów niezawodowych, jak i innowacyjne projekty twórców profesjonalnych. Dodatkowymi atrakcjami były wystawy: „100 LAT – STO LALEK : Wystawa Historii Lalkarstwa Węgierskiego 1850-1950” , „Dendrofonia” (wirtualne drzewo ożywiane dźwiękami), „Nie ma dzieci – są ludzie. Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” oraz wystawa „85 lat Teatru Baj w Warszawie”.
Przez 9 Festiwalowych dni w Pałacu Kultury i Nauki oraz na płycie głównej PKiN mieściła się specjalna STREFA DZIECKA – miejsce wspólnych happeningów, wystaw, spotkań z pedagogami i psychologami, pokazów filmów oraz spektakli plenerowych. Ogromny biały kokon przed głównym wejściem do PKiN skrywał w sobie setki kolorowych klocków, które używane były w zależności od wyobraźni dzieci.
Ważnym elementem Festiwalu był Benefis Haliny Machulskiej, aktorki, pedagog, reżyser- założycielki Ogniska Teatralnego dla dzieci i młodzieży oraz Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich, działającą przy PO ASSITEJ, która wykształciła wielu polskich aktorów.
Wielką uwagę zgromadzonych wokół Festiwalu gości zdobyło Sympozjum Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz towarzyszący mu pokaz spektaklu „Masz prawo do swych praw” w wykonaniu Teatru Łejery z Poznania.